Tarihi Gerçek: Türk İşi Dondurma

1912 yılında Hindistan İngilizler tarafından İşgal edilir…Osmanlı da zor durumda olmasına rağmen 350 askeriyle yardıma gidecekken bu yolda askerlerin 20 kadarı da çeşitli hastalıklardan yaşamlarını yitir ve nihayetinde 330 kadarıyla savaşa katılır. Savaştan yalnızca geriye kalan 40 esir askeridir ve bu esir Osmanlı askerlerini İngilizler gemilerde çalıştırmaya başlarlar. Bir İngiliz gemisi Avustralya’ya geldiğinde, esir iki Osmanlı askeri gemiden bir yolunu bulup kaçarlar.

Gemiden kaçan İki asker mesleği dondurmacılık olan Abdullah ve mesleği kasaplık olan Mehmet Avusturalya’da kendilerine hayat kurarlar

ve 1915 yılları gelip çatar Avusturalya Hükümeti İngilizlerle birlikte Çanakkale’ye asker Çıkarmaya karar verir. Bundan haberdar olan bizim 2 Kaçak TÜRK bizde savaşa destek verelim . Biz Türk Askeriyiz ve Avusturalya’ya savaş açalım demişler.

Sayın Avustralya Yetkilileri….
Biz iki TÜRK askeri, ülkenizde bulunuyoruz. Duyduk ki, devletimiz Osmanlıya Avustralya devleti olarak savaş açmış ve Çanakkale’ye asker göndermişsiniz. Bundan dolayı iki TÜRK askeri olarak biz de Avustralya devletine savaş açmış bulunmaktayız.
Bu bir “Osmanlı Savaş Fermanı “dır. Avusturalya’ya duyurulur….
Avusturalyalı yetkililer Bu mektubu alırlar, Okurlar ama Ciddiye almazlar……

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat